
CHRYZANTÉMA:
zlatý kvet nesmrteľnosti a zázračný kvet cisárov
Chryzantéma je symbolom odolnosti a dlhovekosti. Kvitne na jeseň, keď ostatné kvety vädnú a umierajú. Preto je symbolom schopnosti odolávať a pretrvávať aj v čase nepriazne a nedostatku.
Je tiež symbolom stálosti, spoľahlivosti, čistoty, dokonalosti, hojnosti, optimizmu, priateľstva, opory v ťažkých časoch, plnosti a krásy v zrelom veku…
Podľa starých záznamov, život predlžuje nielen pravidelná konzumácia okvetných lístkov a pitie chryzantémového čaju, ale aj život v mieste, kde tieto kvety hojne rastú na brehoch riek. Okvetné lístky chryzantém padajúce do vody ju menia na nápoj predlžujúci život.
Chryzantémy sú okrem toho kvetmi zlepšujúcimi či prinášajúcimi šťastie. Jedno staré čínske príslovie hovorí:
„Ak chceš byť celý život šťastný, pestuj chryzantémy.“
CHRYZANTÉMA: korenie, pochutina a liek
Chryzantéma je v Číne a Japonsku dodnes pestovaná ako korenie, pochutina a liek. Tradičná čínska medicína využíva všetky časti chryzantém (korene, listy aj kvety).
Z bielych a žltých kvetov chryzantém (Ju Hua – Chrysanthemum morifolium a Jie du hua – Chrysanthemum indicum) sa varí chryzantémový čaj alebo nápoj známy ako chryzantémové víno. Vybrané druhy chryzantém (Chrysanthemum coronarium – chryzantéma jedlá) sa používajú v kuchyni ako zelenina.
CHRYZANTÉMA JEDLÁ (Chrysanthemum coronarium)
Aj v našich podmienkach ju možno pestovať ako chutnú listovú zeleninu, ktorej je v neskorom jesennom období v čerstvom stave pomenej. Môže vydržať dlhšie ako jednu sezónu a dá sa množiť aj odrezkami.
Pre kuchynské účely sú vhodné iba mladé listy a stonky. Vtedy najlepšie vynikne jej jemná chuť a vôňa. Čím sú listy staršie, tým je ich chryzantémová aróma intenzívnejšia a listy začínajú mať nahorklú chuť.
Používajú sa v surovom stave podobne ako šalátová zelenina, a to buď samostatne (podobne ako hlávkový šalát) alebo v zmesi s ďalšou zeleninou (najčastejšie s rajčinami, naklíčenými fazuľkami mungo, či sójou). V čerstvom surovom stave sa najlepšie zachová jej vysoký obsah minerálnych látok, silíc, vitamínu C a provitamínu A.
Dá sa tiež tepelne upravovať (podobne ako špenát) alebo slúži ako jedna z prísad do zeleninových polievok a iných zeleninových jedál.
Pestovanie chryzantémy jedlej
Na záhrade ju možno pestovať takmer v akejkoľvek vlhkejšej pôde. Je relatívne odolná a vydrží aj drsnejšie a chladnejšie podmienky. Nadzemná časť však pri teplotách blízko nuly namŕza.
- Na zimu ich preto presadíme do skleníka alebo do kvetináčov. Prezimujú na svetlom bezmrazom mieste s ideálnou teplotou cca 5-8 °C. Vzduch by mal byť suchší, zálievka minimálna.
- Taktiež ich môžeme do jari pestovať v stredne teplej miestnosti a zaistiť si prísun čerstvej zeleniny aj mimo vegetačného obdobia.
- V marci ich premiestnime na svetlé stanovisko s teplotou 12-15 °C a postupne zvyšujeme zálievku. Je možné, že už nedosiahnu rovnakú vitalitu ako predchádzajúcu sezónu, v tom prípade ich namnožíme:
- V apríli odstrihneme vrcholové odrezky a necháme ich zakoreniť najlepšie pod perforovaným krytom pri teplote 15-20 °C, substrát udržujeme mierne vlhký.
Semená vysievame priamo na záhon od jari do neskorého leta na vzdialenosť 10-15 cm do riadkov vzdialených cca 30 cm. Ak chceme zimnú úrodu, sadíme semienka priamo do kvetináčov.
Slávny kánon cisára Shen-nunga
Prvá zmienka o liečebných účinkoch tejto krásnej kvetiny je stará cca 2100 rokov a je súčasťou slávneho medicínskeho kánonu cisára Shen-nunga. Hovorí o predlžovaní života, či dokonca o „nesmrteľnosti„.
Počas dynastie Han sa z kvetov chryzantém vyrábal i magický, život predlžujúci prášok, ktorý pravidelne užívali najmä mudrci, alchymisti, cisári a hodnostári, ktorí sa dožívali na tie doby úctyhodného veku.
CHRYZANTÉMA: ochladzuje horúčosť a čistí dutiny
Tradičná čínska medicína už viac ako 2000 rokov využíva viacero druhov chryzantém. Pozornosť sa jej dostáva vďaka jej schopnosti ochladzovať nadbytočný yang (horúčosť) ako aj čistiť dutiny a cesty.
CHRYZANTÉMA: povaha a tropizmus
Chryzantéma má sviežu povahu; pikantnú, sladkú a horkú chuť. Ovplyvňuje najmä dráhu pečene a pľúc.
Chryzantéma v našom tele a najmä v pečeni rozháňa vietor a tíši horúčosť. Zmierňuje bolesti hlavy a závrate v dôsledku nadmerne stúpajúceho pečeňového yangu, vzdúvania vetra na dráhe pečene a nahromadených toxínov. Očisťuje pečeň, zlepšuje videnie, odstraňuje bolesť, zápaly a únavu očí. Z rovnakého dôvodu pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku, kŕčov, diabetu, nespavosti, kožných problémov, alergií, exémov, dermatitíd, akné…
Protizápalové a ochladzujúce účinky
Má čistiace, dezinfekčné a protizápalové účinky, znižuje horúčky. Používa sa preto pri infekciách dýchacích ciest, zápaloch hrdla…
Je schopná potláčať aj baktérie ako Staphylococcus aureus, Streptococcus hemolyticus B, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, tiež bacily spôsobujúce tuberkulózu a huby zapríčiňujúce dermatózy. Najnovšie sa chryzantémy využívajú ako liek proti SARS.
Čajový nálev zo sušených kvietkov chryzantém nám v letných dňoch pomáha, aby nás nezmohli horúčavy.
Chryzantémy majú hojivé vlastnosti aj pri vonkajšom použití. Teplé kvietky chryzantém z nálevu nevyhadzujeme. Poslúžia nám ako obklad na unavené očné viečka. Rovnako môžeme využiť nálev alebo teplé kvietky pri zápaloch kože, vriedkoch alebo akné…
Prevencia a liečba rakoviny
Chryzantémy sa používajú aj v bylinných zmesiach spolu s bylinami Gan-cao (Glycyrhiza uralensis) a Ren-shen (Panax notoginseng) na prevenciu a liečbu rakoviny.
Liečivé látky:
Chryzantémy obsahujú alkaloidy, flavonoidy, esenciálne oleje (najmä bornol), glykozidy, vitamín A a B1, stachydrín, chryzanthemín, cholín, adenín, aminokyseliny…
Príprava a užívanie:
Tradičná čínska medicína odporúča piť nálev z kvetov chryzantém (Ju Hua – Chrysanthemum morifolium a Jie du hua – Chrysanthemum indicum) 3x denne a kvietky lúhovať 3-5 minút.
MESIAC CHRYZANTÉM
a DEŇ MAGICKEJ MOCI CHRYZANTÉM
Chryzantémam patrí 9. lunárny mesiac, ktorý si každý rok prepožičiava ich meno – Mesiac chryzantém. A 9. deň 9. mesiaca obzvlášť…