Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) je jedným z pokladov Tradičnej čínskej a Tibetskej medicíny. Jej hodnotu poznali starovekí čínski a tibetskí lekári už pred tisícročiami. V tých dobách ju vyvažovali zlatom.
V Číne a Tibete sa dodnes používa pre svoje pozoruhodné liečivé, imunostimulačné. posilňujúce a život predlžujúce účinky a je oficiálne uznávaná Tradičnou čínskou a Tibetskou medicínou.
LIEČIVÁ HUBA Z HIMALÁJÍ
Cordyceps sinensis prirodzene rastie na jedInom mieste na svete – na Tibetskej náhornej plošine ktorá pokrýva časť Tibetu, Číny, Indie, Nepálu, a Bhutánu.
Darí sa jej v trávnatých oblastiach v nadmorských výškach viac ako 3500 m. Prirodzene sa vyskytuje predovšetkým na náhorných plošinách čínskych provincií Sichuan a Yunnan v Tibete. Možno práve tieto miesta jej prepožičiavajú jej pozoruhodnú silu…
HÚSENICA V ZIME,
TRÁVA V LETE
Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) je výtrusná jedlá parazitická huba. V Číne je známa pod názvom Dong Chong Xia Cao: húsenica v zime, tráva v lete.
V oblasti Tibetskej náhornej plošiny, kde prirodzene rastie, väčšinou cudzopasí na larvách molov rodu Lepidoptera. Výtrusy huby sa zachytia na povrchu lariev, ktoré sa hubou nakazia. Larvy sa na zimu zahrabú do pôdy, aby pokračovali v ďalšom vývojovom štádiu. Parazitická huba Cordyceps sinensis ich ale postupne pohltí. V priebehu niekoľkých rokov huba vyplní celú chitínovú schránku larvy a vytvorí tak základ pre zrelú hubu.
Na začiatku leta posledného roku huba pomocou mykotoxínov húsenicu usmrtí a z hlavy vyrazí hlavičkový útvar (stromatum). Ten je červenohnedej farby a cca 8-10 cm dlhý. Práve tam sa vytvárajú ďalšie spóry, ktoré sa opäť uvoľňujú do okolia, aby tak nakazili ďalšie larvy…
Huba Cordyceps sinensis sa zbiera začiatkom leta, skôr ako sa roztopí posledný sneh. Vo voľnej prírode sa hľadá veľmi ťažko. Samotná huba je totiž ukrytá pod zemou, pričom v tráve sa objaví iba tenká, hnedastočervená tyčinka. Zber Cordyceps sinensis je dodnes pre mnohých ľudí žijúcich vo vidieckych osadách Tibetu dôležitým zdrojom príjmov. Ak by ste si chceli túto cennosť zaobstarať, za 4 kusy (cca 2 gramy) zaplatíte približne 100 USD.
HISTÓRIA A LEGENDY
HISTÓRIA A LEGENDY
Podľa starých legiend prispeli k odhaleniu účinkov Cordycepsu stáda pasúcich sa jakov. Tie zvieratá, ktoré okrem trávy spásali aj túto hubu, boli omnoho silnejšie, vitálnejšie, zdravšie a mali väčšiu potenciu. Keď to pastieri zistili, začali ju konzumovať aj oni. V historických záznamoch sa zmienky o tejto hube datujú do roku okolo 620 n. l..
Západný svet bol trochu pozadu a na „objavenie” Cordycepsu si počakal až do roku 1726. Jeho predstavenie odbornej verejnosti sa konalo na mykologickej konferencii v Paríži. Huba síce bola uvedená v mykologických atlasoch, no bez udania jej liečivých účinkov. Tie boli „odhalené“ až o 200 rokov neskôr.
CORDYCEPS SINENSIS SI ZÍSKAVA POZORNOSŤ ZÁPADU
V posledných desaťročiach si Cordyceps sinensis získal pozornosť aj na Západe. Vo voľnej prírode sa tak stala veľmi vzácnou. Za posledné desaťročia sa jej výskyt znížil takmer o 90 %. A keďže zdroje kvalitnej húsenice v Číne sotva vystačia na pokrytie ich vlastnej spotreby, nezískava sa iba zberom z tiel mŕtvych húseníc. Pestovatelia tejto vzácnej huby dávajú prednosť kultivácii pôvodného kmeňa v sterilnom prostredí na prírodných substrátoch neživočíšneho pôvodu.
Najskôr sa ako substrát využívala sója, no s ohľadom na nebezpečenstvo geneticky modifikovanej sóje ako aj alergie na sóju, sa obľúbeným substrátom stala ryža.
Kvalitná Cordyceps sinensis by mala pochádzať z pôvodného kmeňa, vyskytujúceho sa vo vysokých nadmorských výškach Nepálu, kde väčšinou cudzopasí na larvách molov rodu Lepidoptera. V umelej produkcii je považovaný za najúčinnejší kmeň mycélia Cordyceps takzvaný CS-4 (paecilomyces hepialy). Tento kmeň bol identifikovaný v roku 2001 s pomocou PCR DNA testov.
MOŽNÁ ZÁMENA: CORDYCEPS SINENSIS VS. MILITARIS
MOŽNÁ ZÁMENA: CORDYCEPS SINENSIS VS. MILITARIS
Z dôvodu prevyšujúceho dopytu nad ponukou, býva často vysokohorská Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) zámerne zamieňaná za Húsenicu červenú (Cordyceps militaris), ktorá by v drsných podmienkach Tibetskej náhornej plošiny vôbec neprežila a ktorá sa hojne vyskytuje v nížinách, kde ľahko rastie a ľahko sa aj kultivuje.
Húsenica červená (Cordyceps militaris) však ani zďaleka nedosahuje kvalitu a liečivé účinky Húsenice čínskej (Cordyceps sinensis). Naopak môže byť pre organizmus zaťažujúca. Dodávatelia Húsenice červenej (Cordyceps militaris) túto zámenu ani nezakrývajú a vyzdvihujú ju vďaka jej vysokému obsahu peptidu cordycepsinu.
Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) však za svoje liečivé vlastnosti vďačí širokému spektru látok a to i napriek pomerne nízkemu obsahu peptidu cordycepsinu.
ÚČINNÉ LÁTKY CORDYCEPS SINENSIS
POLYSACHARIDY
POLYSACHARIDY
Podstatnou zložkou Cordycepsu sú polysacharidy (zložené cukry), výnimočné svojou protirakovinovou a protiinfekčnou aktivitou. Podieľajú sa na regulácii funkcie imunitného systému, neutralizujú voľné radikály a znižujú koncentráciu cukrov a tukov v krvi. Delia sa na mimobunkové (extracelulárne EPS) a vnútrobunkové (intracelulárne IPS), ktoré sú súčasťou buniek.
- Najvýznamnejšie sa zatiaľ zdajú byť glukány, pričom Cordyceps obsahuje ako α-glukány, tak aj β-glukány.
- Cordyceps rovnako ako iné huby tvorí extracelulárne polysacharidy (EPS) s molekulárnou hmotnosťou iba 5–200 kDa, ktoré vynikajú výraznou antioxidačnou a imunomodulačnou schopnosťou.
- Silné antioxidačné, protizápalové a protirakovinové vlastnosti sú typické najmä pre intracelulárne polysacharidy (IPS), ktoré sa extrahujú z mycélia (podhubia) alebo primordia (plodníc) Cordycepsu.
- Najväčšou skupinou sú glukány (najmä 1,3-α-D-glukány, 1,3-β-D-glukány a 1,4-α-D-glukány). Ich molekulárna hmotnosť je 7,7‒1180 kDa, čo je viac ako vykazujú extracelulárne polysacharidy.
- Najsilnejšími antioxidantami sú intracelulárne polysacharidy (IPS) s molekulárnou hmotnosťou 8,1‒460 kDa. Majú protizápalové vlastnosti a dokážu posilňovať imunitný systém.
- Dôležité sú protirakovinové vlastnosti IPS, okrem toho dokážu znižovať cholesterol a glykémiu.
- Patrí sem glukán CPS-2, ktorý je možné využiť tiež k ochrane a posilneniu činnosti zlyhávajúcich obličiek.
- Polysacharid CPS-1 (rozvetvený glukomannogalaktan) je významný svojimi imunostimulačnými účinkami. Je izolovaný z mycélií a ďalej dokáže neutralizovať voľné radikály a znižovať hyperglykémiu (u diabetu typu 1 alebo 2) a zlepšuje citlivosti na inzulín.
- Antioxidačnú aktivitu možno prirovnať k vitamínu C.
STEROLY
STEROLY
Dôležitou zložkou Cordycepsu sú sterolové zlúčeniny, ktoré sú výnimočné svojimi cytotoxickými účinkami, ktoré pôsobia proti rakovinovým bunkám, ale tiež baktériám a kvasinkám.
- Najväčšou mierou je zastúpený ergosterol a jeho zlúčeniny ako napríklad (Δ3ergosterol, ceraterol, ergosterol peroxid, β-sitosterol, daucosterol, campesterol, stigmasterol, H1-A).
- Na zväčšenú prostatu sa hodí sitosterol, ktorý pôsobí preventívne aj proti vzniku rakoviny prsníka, prostaty alebo hrubého čreva.
- Ďalšie steroly ako stigmasterol a campesterol znižujú vstrebávanie cholesterolu z čreva do krvného obehu.
- Sterol H1-A dokáže účinne podporovať regeneráciu obličiek, zároveň je schopný ničiť rakovinové bunky. Významný je aj jeho vplyv na imunitný systém. Mierni jeho hyperaktivitu, preto je možné dobre využiť H1-A pri autoimunitných ochoreniach.
NUKLEOSIDY
NULKEOSIDY
Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) obsahuje viac ako 10 nukleosidov (adenozín, adenín, guanín, guanosín, cytidín, inozín, hypoxantin, cytosín, cordycepsín…).
- Nukleosidy sa v našom tele viažu na receptory v bunkách, čím sú schopné regulovať bunkové funkcie (vrátane nervových a imunitných buniek).
- V prípade imunitných buniek (makrofágy) sa môže po naviazaní adenozínu na receptor zvýšiť syntéza protizápalových cytokínov, ako aj rastového faktoru, ktorý sa stará o obnovu tkanív (pokožky, slizníc či výstelky ciev).
- Cordycepsín (3′-deoxyadenozín) je významný najmä pre úspešné zvládanie boja s rakovinovými bunkami.
- Proliferáciu (bujnenie, novotvorenie) blokuje viazaním na adenozínový receptor A3, čím bráni množeniu rakovinových buniek a spúšťa apoptotické (sebevražda poškodených buniek) procesy, ktoré v dôsledku vedú k zničeniu rakovinovej bunky.
- Cordycepsín má na starosť aj neutralizáciu voľných radikálov,
- Podľa niektorých štúdií podávanie tejto látky znižuje bolesť a reguluje produkciu pohlavných hormónov.
NUKLEOTIDY
NULKEOTIDY
Ďalšími účinnými zložkami Cordycepsu sú nukleotidy (napr. uridin 5-monofosfát – UMP, guanosin 5-monofosfát – GMP, adenosin 5-monofosfát – AMP…).
- Ich účinok spočíva v posilňovaní imunitného systému, úprave metabolizmu mastných kyselín a v podpore vstrebávania železa z tráviaceho traktu.
- Nezanedbateľnou funkciou je aj hojenie a obnova poškodeného tkaniva.
BIELKOVINY, ENZÝMYY
BIELKOVINY, ENZÝMY
Cordyceps tiež obsahuje široké spektrum bielkovín, medzi ktoré patria napríklad enzýmy.
- V Cordycepse sú to najmä DNázy (deoxyribonukleázy, ktoré štiepia DNA) a serinové proteinázy, ktoré pôsobia fibrinolyticky (pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny).
AMINOKYSELINY, ESENCIÁLNE AMINOKYSELINY
AMINOKYSELINY, ESENCIÁLNE AMINOKYSELINY
Cordyceps obsahuje tiež stavebné jednotky – aminokyseliny (aminokarboxylové kyseliny). Niektoré sú bielkovinotvorné (stavebné jednotky bielkovín), iné nie sú súčasťou bielkovín. Obsahuje tiež tzv. esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie samo syntetizovať a musí ich získavať z potravy.
- Príkladom je tryptofán, z ktorého sa tvorí serotonín, dôležitý neurotransmiter, pri ktorého nedostatku vznikajú depresie.
PEPTIDY
POLYPEPTIDY
V Cordycepse nechýbajú ani polypeptidy, zlúčeniny viac ako 10 aminokyselín. Sú to reťazce, ktoré sú spojené peptidovou väzbou medzi aminoskupinou jednej a karboxylovou skupinou nasledujúcej aminokyseliny.
- Ich úlohou je rozširovať zúžené cievy, regulovať krvný tlak, zabíjať rakovinové bunky, neutralizovať voľné radikály, pôsobiť proti zápalu.
- Medzi polypeptidy patrí napríklad myriocin, ktorý dokáže ničiť patogénne baktérie.
- Ďalšími sú: cordycedipeptid A, cordymin, cordyceamidy A a B.
MASTNÉ KYSELINY
MASTNÉ KYSELINY
Podobne ako semená a orechy obsahuje Cordyceps dokonca až 28 nasýtených a nenasýtených mastných kyselín (kyselinu laurovú, pentadecylovú, kristovú, olejovú, palmitoolejovú, palmitovú, stearovú…).
- Mastné kyseliny sú stavebnými prvkami, z ktorých je možné syntetizovať ďalšie produkty, ale aj ovplyvňovať niektoré pochody v tele tým, že sa naviažu na receptory na bunkách. Tým sa zúčastňujú na regulácii metabolizmu cukrov, tukov a aktivity imunitného systému.
- Napr. kyselina palmitová sa viaže na receptory buniek v pankrease, kde sa vytvára inzulín. Naviazaním sa posilňuje syntéza inzulínu a uvoľnenie do obehu. Tým sa zníži glykémia.
LIEČIVÉ ÚČINKY PODĽA
TRADIČNÝCH AJ MODERNÝCH PRAMEŇOV
V krajine pôvodu je Cordyceps cenený najmä ako tonikum, prostriedok na zlepšenie zdravia a vitality, v boji proti starnutiu a predchádzaniu ochoreniam spojených s vekom. S úspechom sa využíva ako súčasť liečby onkologických ochorení.
Jeho chuť je sladká a povaha teplá. Podľa Čínskej tradičnej medicíny podporuje Yin (výživu, štruktúru tkaniva) a posilňuje Yang (funkciu).
- Podpora Yin spočíva v antioxidačnej aktivite a podpore imunitného systému. Cordyceps stimuluje imunitný systém, keď je oslabený a reguluje imunitný systém, keď je hyperaktívny (zápalové ochorenia, alergie, autoimunitné ochorenia).
- Posilnenie Yang spočíva v zvýšení produkcie bunkovej (mitochondriálnej) energie, znížení oxidačného stresu a zlepšení metabolizmu glukózy. Zvyšuje vitalitu, toleranciu voči chladu, mierni závrate, hučanie v ušiach, problémy s pamäťou, zvyšuje vytrvalosť a kapacitu pľúc pri športe.
Podporuje najmä funkcie obličiek a pľúc. Vyživuje yin pľúc (pri horúčosti hore) a doplňuje yang ľadvín (pri chlade dole). Doplňuje „esenciu“ a Qi. Posilňuje obrannú weiqi, vyživuje, premieňa hlieny a zastavuje krvácanie.
Posilňuje telo, pomáha proti únave, nočnému poteniu, bolesti dolnej časti chrbta, zníženom libide, impotencii, hyperglykémii, stavoch ťažkého vyčerpania, pri respiračných ochoreniach, kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach obličiek a pečene. Cordyceps sa v Číne a Tibete používa ako liek už viac ako 2000 rokov, ale oficiálne bol na základe vedeckých výskumov do čínskeho liekopisu zaradený až v roku 1964.
ROZHOJNENIE VZÁCNEJ "ESENCIE" A YANGU ĽADVÍN
ROZHOJNENIE VZÁCNEJ „ESENCIE“ A YANGU ĽADVÍN
- Podľa Tradičnej čínskej medicíny je Cordyceps sinensis jeden z mála prostriedkov, ktorý rozhojňuje „esenciu“ ľadvín. Esencia ľadvín je v Tradičnej čínskej medicíne ekvivalentom pre životnú silu či inak povedané náš „tuhý koreň„.
- Je mnoho ľudí snažiacich sa o zdravý životný štýl a napriek tomu sa netešia pevnému zdraviu. A naopak, je mnoho takých, ktorí nežijú zdravo a napriek tomu im zdravie spoľahlivo slúži. Podľa Tradičnej čínskej medicíny tkvie príčina v našej „esencii“, s ktorou sa rodíme a ktorú získavame od svojich predkov.
- Vrodená esencia sa u žien vyčerpáva najmä menštruáciou, pôrodmi a potratmi, u mužov zas pohlavným životom. Taktiež prílišná vyťaženosť v práci, nedostatok spánku a neplnohodnotná strava odčerpávajú našu esenciu. Neprospieva jej ani stres, vypäté emočné situácie, dlhodobé ochorenia, nadmerná konzumácia alkoholu, liekov a návykových látok.
- Esenciu je veľmi ťažké získať späť. Cordyceps sinensis je jeden z mála prostriedkov, ktorý túto schopnosť má, podporuje yang a esenciu ľadvín.
PODPORA ZDRAVIA A PREVENCIA STARNUTIA
PODPORA ZDRAVIA A PREVENCIA STARNUTIA
- Pre zdravého človeka je Cordyceps vhodným prostriedkom pre udržiavanie a pestovanie zdravia, mladosti, vitality a predĺženie života. Pre zníženie oxidačného stresu (anti-aging) sa s úspechom kombinuje s hubou Resihi a Polyporus.
- U starších ľudí spomaľuje a zmierňuje priebeh chorôb súvisiacich s vekom (osteoporózy, vysokého tlaku, aterosklerózy).
- Zvyšuje aktivitu antioxidačných enzýmov, ktorých aktivita bola znížená o procese starnutia.
- Zlepšuje činnosť hippocampu, čo je oblasť mozgu, v ktorej dochádza k degeneratívnym zmenám pri Alzheimerovej chorobe, poruchách pamäti a kognitívnych funkcíí, ale aj pri encefalitíde, meningitíde alebo mediálnej temporálnej epilepsii (strednej spánkovej epilepsii).
- Má omladzujúce a regeneračné účinky, znižuje hladiny tukov a cholesterolu, obnovuje pokožku bez lesku.
POSILNENIE ORGANIZMU
POSILNENIE ORGANIZMU
- Vďaka schopnosti podporovať yang a esenciu ľadvín Cordyceps zotavuje náš organizmus vyčerpaný úrazmi, chorobami, náročnou liečbou či nadmernou fyzickou a psychickou záťažou.
- Vhodný je na posilnenie u slabých detí s nedostatočnou imunitou a starších ľudí.
- Cordyceps nielen že stimuluje vrodenú imunitu, ale má aj antibakteriálne (vrátane Clostridium, streptokokov), antivírusové (vrátane HIV), protihubové, protiplesňové a protiparazitárne vlastnosti.
- Keďže posilňuje fyzický výkon a skracuje fázu regenerácie, hodí sa ako zdravý doping pre športovcov na znovuobnovenie síl.
- Je účinný aj u syndrómu vyhorenia, kedy sa zvykne kombinovať s jujubou a hubou Reishi.
- Pre podporu rýchlejšej regenerácie a pri stavoch slabosti ju možno kombinovať s hubou Reishi a Coriolus.
- V Číne sa Cordyceps sinensis využíva aj v tých prípadoch, kde západná medicína nasadzuje lieky ťažkého kalibru ako sú napríklad kortikoidy.
CHOROBY MOČOVOPOHLAVNÉHO SYSTÉMU
CHOROBY MOČOVOPOHLAVNÉHO SYSTÉMU
- Cordyceps pomáha pri problémoch s ľadvinami, ako sú časté močenie, inkontinencia, zápaly alebo zlyhávanie ľadvín. Pri zápaloch močového mechúra pomáha spoločné užívanie s hubou Coriolus.
- Účinne pomáha na podporu plodnosti, liečbu sexuálnych dysfunkcií (impotencia, malá kvalita spermií) a na podporu libida. Zvyšuje syntézu steroidných hormónov (napr. kortizolu, testosterónu, estrogénu…). To vedie k zvýšeniu plodnosti mužov i žien.
- Je vhodným doplnkom pre posilnenie ženskej plodnosti a zvýšenie úspešnosti oplodnenia.
- Keďže podporuje yang ľadvín, je vhodný najmä pri stavoch vyčerpanosti, únavy, ale tiež zimnici a chorobnej zimomrivosti.
ALERGIE, ASTMA, EKZÉMY, AUTOIMUNITNÉ PORUCHY
ALERGIE, ASTMA, EKZÉMY, AUTOIMUNITNÉ PORUCHY
- Cordyceps sa tradične používa pre doplňovanie Qi pľúc a povrchovej obrannej Qi (weiqi).
- Pomáha pri respiračných problémoch, pri chorobách dýchacích ciest – bronchitíde, pneumónii, astme, tuberkolóze.
- Jej schopnosť posilňovať pľúca možno využiť najmä u chronických kašľov, vrátane tých astmatických a iných pľúcnych problémov (napr. CHOCHP – chronická obštrukčná choroba pľúc, emfyzém – rozdutie pľúc…).
- Vhodný je aj u detských alergií.
- Pomáha aj pri autoimunitných ochoreniach (nefrotický syndróm, lupus, vaskulitída…), reumatizme, hypoimúnnych stavoch.
- Pre posilnenie imunity ju možno kombinovať s väčšinou ostatných húb.
- Ako pomoc v boji so závažnými infekciami (napr. borelióza, zlatý stafylokok, pneumokoky, streptokoky…) sa s úspechom kombinuje s hubou Coriolus. Nevyužíva sa však u akútnych stavov ako je chrípka či prechladnutie.
- Pre podporu funkcie a regeneráciu pľúc (pri astme, rozdutí pľúc, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc) sa môže kombinovať s hubou Reishi a Coriolus,
- Osvedčil sa aj pri hypofunkcii (zníženej funkcii) štítnej žľazy, ktorá súvisí s práydnotou yang. Pre reguláciu funkcie štítnej žľazy sa dobre dopĺňa s hubou Reishi, Coriolus a Agaricus.
CHOROBY SRDCOVOCIEVNEHO SYSTÉMU
CHOROBY SRDCOVOCIEVNEHO SYSTÉMU
- Cordyceps pomáha pri srdcovocievnych ochoreniach, arytmii, ateroskleróze, infarkte, mŕtvici…
- Cordyceps podporuje pravidelný srdcový rytmus, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, zlepšuje pomer medzi hladinou cholesterolu HDL a LDL, inhibuje zrážanie krvných doštičiek, má protizápalové a antioxidačné účinky a zlepšuje prietok krvi do srdcového svalu. Má liečivé účinky na hypertenziu.
- Vďaka antikoagulačnému pôsobeniu pomáha regulovať a rozpúšťať tromby, tu však treba byť opatrní u osôb s nízkou zrážanlivosťou krvi a u osôb berúcich lieky proti zrážanlivosti krvi.
- Na podporu funkcie srdca a srdcovocievneho systému ju možno kombinovať s hubou Reishi, Agaricus a Shiitake.
CHOROBY PEČENE A KRVI
CHOROBY PEČENE A KRVI
- Jeho hepatoprotektívne a protizápalové účinky pomáhajú aj pri ochoreniach pečene (fibrózy, steatózy, hepatitídy, cirhózy, rakovina pečene) a chorobách krvi (pri Verlhofovej chorobe).
- Má silné regeneračné účinky na pečeň s vysokými pečeňovými enzýmami, kde pre zlé pečeňové testy nemôže byť predpísaná žiadna iná liečba.
- Podporuje látkovú výmenu a vylučovanie škodlivých metabolizmov (napr. aj po náročnej medikamentóznej liečbe.
- Je dobrý pre celkovú detoxikáciu organizmu, najmä pečene a ľadvín.
- Použitie nachádza aj pri anémii (chudokrvnosti).
- Takisto má význam pri určitom druhu nadváhy u zimomravých ľudí s prázdnotou sleziny, kedy podľa Tradičnej čínskej medicíny dochádza k stagnácii a usadzovaniu patologickej vlhkosti a hlienov. Cordyceps prospieva pri rozhýbavaní tekutín.
- Vďaka hypoglykemickému účinku ho možno využiť u osôb s rezistenciou voči inzulínu. Pomáha totiž znižovať hyperglykémiu (u diabetu typu 1 alebo 2) a zlepšuje citlivosti na inzulín. Tiež podporuje sekréciu inzulínu pankreasom,
UTÍŠENIE MYSLE, UPOKOJENIE DUCHA
UTÍŠENIE MYSLE, UPOKOJENIE DUCHA
- Pomáha pri harmonizácii psychiky vďaka účinku YangXin AnShen (vyživuje srdce, utišuje ducha), ktorý má Cordyceps spolu s hubou Reishi.
- Pre zvýšenie odolnosti voči stresu a na podporu dobrej nálady sa kombinuje s hubou Reishi ale aj Hericium.
- Je vhodná pri duševnom nepokoji a neuróze, spôsobenej prázdnotou na dráhe srdca, pečene a sleziny v dôsledku ich slabej výživy.
- Má antidepresívne a protistresové účinky aj vďaka schopnosti pôsobiť na hladiny hormónov v tele.
- Jeho antidepresívny účinok je založený na ovplyvňovaní adrenergného a dopaminergného systému (a nie serotonínergného systému). Podľa „hypotézy monoamínov“ (noradrenalín, dopamín, serotonín), hrajú dôležitú úlohu v rozvoji príznakov depresie.
ONKOLOGICKÉ OCHORENIA
PODPORA ORGANIZMU
PRI ONKOLOGICKÝCH OCHORENIACH
- Cordyceps ma inhibičný účinok na vznik a progresiu nádorov, Najmä polysacharidy, steroly a nukleosid adenozín majú silnú protinádorovú aktivitu. V krajinách ako je Japonsko, Kórea a Čína sa využíva popri chemoterapii a rádioterapii vďaka schopnosti zosilniť účinnosť liečby (adjuvantné pôsobenie) a zmierniť jej vedľajšie účinky.
- Podporuje regeneráciu po liečbe onkologických ochorení.
- Chemoterapia a rádioterapia často vedú k leukopénii (nedostatku bielych krviniek – leukocitov). Cordyceps pomáha zvyšovať hladinu a stimulovať aktivitu bielych krviniek (leukocitov).Cordyceps obnovuje produkciu bielych krviniek tým, že obnovuje funkciu kostnej drene.
- Pomáha pre zvýšenie počtu trombocytov (trombocytopénia po chemoterapiách).
Zatiaľ nie je celkom jasné, ako Cordyceps zabraňuje rastu nádorových buniek. Vedecké testy však naznačujú, že ide hneď o niekoľko mechanizmov:
- posilnenie imunitného systému;
- selektívna inhibícia syntézy RNA, čo umožňuje narušenie syntézy proteínov v rakovinových bunkách;
- inhibícia angiogenézy (novotvorba krvných ciev v tkanive karcinómu);
- indukcia apoptózy nádorových buniek (naprogramovanej bunkovej smrti);
- narušenie prenosu signálu v nádorových bunkách (komunikácie buniek navzájom ako aj s ich prostredím prostredníctvom receptorov a signálnych molekúl);
- antioxidant a čistič voľných radikálov;
- inhibícia bunkových mutácií;
- inhibícia replikácie nádorového vírusu;
- indukcia metylácie nukleových kyselín.
UŽÍVANIE A DÁVKOVANIE
- 1000mg – 3000mg (1g – 3g) denne podľa závažnosti ochorenia alebo podľa doporučenia praktika Tradičnej čínskej medicíny.
- Najúčinnejšia Cordyceps sinensis pochádza z pôvodného kmeňa, vyskytujúceho sa vo vysokých nadmorských výškach Nepálu, kde cudzopasí najmä na larvách molov rodu Lepidoptera.
- V umelej produkcii je považovaný za najúčinnejší kmeň mycélia Cordyceps takzvaný CS-4 (paecilomyces hepialy).
- Najkvalitnejšími časťami huby s najvyšším množstvom aktívnych účinných látok sú mycélium (podhubie) a primordium (plodnice) Cordycepsu.
© DAO-INSTITUT
Doporučená literatúra a použité zdroje: