Čínske názvoslovie: Dan Počet bodov: 44 Prvok: mladé drevo Polarita dráhy: YANG Smer dráhy: zostupná (⇓) Párový orgán: pečeň Orgánové hodiny: 23:00 - 01:00 Obdobie roka: jar Mesiac: marec Zmyslový orgán: oči, zrak Tkanivá: šľachy, svaly, väzy, nervy, nehty Funkcie: uchováva krv, spriechodňuje a riadi obeh Qi Emócie -: hnev, podráždenosť, agresia, výbušnosť, nenávisť, odpor, žiarlivosť, nepružnosť, zaťatosť; v opačnom prípade nedostatok odvahy, utiahnutosť, nadmerná citlivosť a nerozhodnosť Emócie +: rozhodnosť, kuráž, veľkorysosť Orgány funkčného okruhu pečene: pečeň, žlčník, Langerhansove ostrovčeky, mazové žľazy, kôra nadobličiek, nehtové lôžka, oči a očné spojivky, horné viečka, penis a semenníky, pošva, centrálny a periférny nervový systém, spánkový a tylový lalok veľkého mozgu. Energeticky žlčník privádza silu do tenkého čreva.
ZU SHAO YANG DAN JING
(ŽLČNÍKOVÁ SHAO YANG DRÁHA NOHY)
Dráha žlčníka je zostupná (⇓) YANGová dráha prebiehajúca od hlavy k nohe spárovaná so vzostupnou (⇑) YINovou dráhou pečene prebiehajúcou od nohy k hlave.Je pokračovaním dráhy troch ohrievačov a začína pri vonkajšom kútiku oka. Odtiaľ smeruje k uchu a potom oblúkom hore na čelo. Po línii vlasov klesá k uchu a oblúkom zostupuje za uchom na spodný okraj lebky. Vráti sa na čelo (nad stred oka) a pokračuje k temenu odkiaľ klesá na zátylok, odtiaľ dole po bočnej strane šije a prednej strane ramena do podpažnej oblasti. Ďalej zostupuje stranou tela pozdĺž rebier, kde sa niekoľkokrát lomí. Pokračuje vonkajšou stranou stehna a predkolenia, cez vonkajší členok a končí na vonkajšej strane nechtového lôžka 4. prsta. Jedna vnútorná vetva sa odčleňuje od povrchovej dráhy na zátylku a cez ucho smeruje ku kútiku oka. Od kútika oka sa spúšťa na dolnú čeľusť, spája sa s dráhou troch ohrievačov a cez lícnu kosť sa vracia k oku. Odtiaľ pokračuje dolnou čeľusťou a krkom dole, kde sa spája s hlavnou dráhou. Zostupuje do hrudníka, prechádza bránicou, pečeňou a žlčníkom. Pokračuje cez brušnú dutinu, slabiny a pohlavné orgány do bederného kĺbu. Ďalej prechádza cez panvu ku krížovej kosti, kde sa spája s dráhou močového mechúra a zadnou strednou dráhou (riadiacou dráhou). Odtiaľ sa vracia späť k bedernému kĺbu a smeruje dole, kde sa na palci nohy spája s hlavnou dráhou.
PORUCHY NA DRÁHE ŽLČNÍKA
Okrem problémov týkajúcich sa priamo žlčníka sú s dráhou spojené aj poruchy na dráhe žlčníka. Jedná sa o poruchy orgánov a častí tela, ktorými dráha prechádza. K hlavným signálom porúch patria:
- pocit horkej chuti v ústach
- bolesť v podrebrí
- všetky problémy žlčníka, žlčové kamene
- bolestivé otáčanie trupu do strán (torzný pohyb)
- boľavý a stuhnutý krk, trapézy a ramená
- bolesti hlavy a migrény (v oblasti čela, na spánkoch, po stranách tváre a pri vonkajšom kútiku oka)
- bolesti tváre a parézy
- zdurené uzliny na krku a v podpaží
- poruchy a choroby očí (slzenie a začervenanie očí, zápaly očných spojiviek), uší (hučanie, šumenie) a krku (pocit sucha, škriabanie), zhoršenie čuchu
- zapálené praskajúce bradavky, poruchy kojenia
- horúčosť stúpajúca po vonkajšej strane lýtka a stehna
- bolesti kĺbov na dráhe (bedrá, kolená, kotníky), artritídy, neuralgie, lumbalgie, ischialgie
- slabosť a ochabnutosť dolných končatín
- zlá hybnosť, trnutie a bolesti 4. prsta na nohe
- pocit naťahania sa chladu do nôh
- únava, depresie, nespavosť, neurasténie
- povädnutá suchá popolavá pokožka tváre
- samovoľné potenie
- časté vzdychanie
- časté alebo náhle zmeny nálad (výbuchy hnevu)
- agresívny a urážlivý humor, nedostatok odvahy, nerozhodnosť
- epilepsia
© DAO-INSTITUT
Doplňujúce články: Pečeň a žlčník - anatómia, funkcie a poruchy Pečeň a žlčník - niekoľko tipov na jarný detox Dráha pečene - priebeh, funkcie a poruchy