Máj: mesiac SRDCA

Máj je prelomovým obdobím. Je obdobím prechodu prírody od jari k letu. Teploty pozvoľna stúpajú a búrky sú čoraz častejšie. Príroda a všetko živé začína stúpať k svojmu vrcholu. To, čo sme na jar zasadili, je teraz v plnom rozkvete. Príroda je plná farieb, pričom prevládajú odtiene červenej – farby ohňa a leta. Dni sú zaliate slnkom, plné aktivity, optimizmu a radosti, ktorá je prirodzenou emóciou srdca.

Vládu nad našim organizmom preberá srdce a prvok oheň.

KONIEC SO ZAHRIEVANÍM, ZAČÍNAME OCHLADZOVAŤ!

V stravovaní je koniec so zahrievaním, strava by nás mala začať pozvoľna ochladzovať. Uprednostňujeme potraviny vyživujúce a osviežujúce srdce. Tiež potraviny, ktoré rodia a osviežujú krv a telesné tekutiny.

Tepelná úprava už nemusí byť tak intenzívna. Zeleninu môžeme upravovať pri nižších teplotách a kratších časoch, častejšie ju variť v pare, blanšírovať alebo použiť surovú vo forme príloh, pomazánok a šalátov.

OSVIEŽUJÚCE POTRAVINY KYSLEJ CHUTI

K týmto potravinám patria najmä bobuľoviny - jahody, maliny, čučoriedky, černice, čerešne, višne, ríbezle.

Výborné sú rajčiny, červené pomaranče a grapefruity a samozrejme červené melóny. 

Ich farba je prirodzene červená, sú sviežej povahy a k letu neodmysliteľne patria.

OSVIEŽUJÚCE POTRAVINY HORKEJ CHUTI

Majú schopnosť obracať našu qi smerom dole, ochladzovať, sťahovať a vyrovnávať nadmerný oheň srdca.

Patrí sem listová zelenina, hlávkový šalátiné druhy zelených šalátov, rukola, čakanka, artičoky, bambusové výhonky, výhonky alfa-alfa, fazule mungo, karfiol brokolica.

Tiež púpava, bazalka, rozmarín, tymián, oregano, kurkuma a červená paprika. Tieto potraviny zároveň pomáhajú žlčníku vylučovať žlč, čím zlepšujú metabolizmus tukov.

OBMEDZÍME VÝDATNÉ A KORENENÉ JEDLÁ

Naopak obmedzíme mastné, výdatné a korenené jedlá, ktoré organizmus dlhodobo prehrievajú. Znížime konzumáciu mäsa, údenín a vajec. Z korenín obmedzíme zázvor, škoricu, klinčeky a kari korenie. Obmedzíme čierny čaj a zahrievajúci (tj. tvrdý) alkoholVýnimku tvoria pikantné koreniny, ktoré svojim pôsobením ochladzujú prehriaty organizmus najmä v horúcich a vlhkých letných dňoch. Tento účinok sa využíva v orientálnej a najmä indickej kuchyni. Patrí sem biele, červené a čierne korenie, čili, mletá červená a zelená paprika.

DODRŽIAVAJME PITNÝ REŽIM

Vhodnými nápojmi sú voda, ovocné a bylinné čaje, šťavy z čerstvého ovocia, prípadne zeleniny. Pri surových zeleninových šťavách by mali byť opatrní najmä ľudia so slabším trávením a sklonom k nadúvaniu!

Obzvlášť vhodné je pitie zeleného čaju, ktoré prispieva k odvodu prebytočného tepla z organizmu. Pomáha adaptovať organizmus na zvýšenú teplotnú záťaž počas leta a chráni telo pred akumuláciou tepla a dehydratáciou.

POHYBOVÉ AKTIVITY V EXTRÉMNYCH HORKÁCH

Namiesto vytrvalostných a intenzívnych športových aktivít spôsobujúcich prehrievanie organizmu prejdeme v extrémnych horkách na menej náročné športy a relaxačné cvičenia (joga, Tai Qi, Qi Gong). Vyhýbanie sa poludňajšiemu slnku a poludňajší odpočinok tiež odbremenia srdce od nadmernej záťaže.

Nezvládnuté a neprimerané emócie, stres a časové vypätie zraňujú srdce. Účinným prostriedkom v boji proti stresu je psychohygiena a pravidelné meditácie.

NÁSTRAHY LETA

Naakumulovaná horúčosť v organizme
 môže zapríčiniť neznášanlivosť horka, búšenie srdca, zvýšenie krvného tlaku, arytmie, návaly horka do tváre a hlavy, závrate, nevoľnosť, bolesti hlavy, migrény, vyčerpanosť, nervozitu, výbušnosť a neprimerané reakcie, nespavosť, nočný nepokoj a rušivé sny.

Tekutinou srdca je pot
 Nadmerné potenie v lete či už na slnku, pri športe alebo v saune odčerpáva telesné tekutiny a oslabuje krvný obeh. Z pohľadu TČM tieto aktivity nie sú v letnom období vhodné, čo platí najmä pre ľudí s oslabeným srdcovo-cievnym aparátom.

S ľadom to netreba preháňať
 Žalúdok a slezina stále potrebujú teplo, aby dokázali tráviť potravu. Ľadové nápoje a potraviny zraňujú najmä oslabený žalúdok a slezinu.

© DAO-INSTITUT

Doplňujúce články:
Dráha srdca - priebeh, funkcie a poruchy