PEČEŇ – ANATÓMIA A FUNKCIE
- Hneď po koži je pečeň najväčším orgánom nášho tela – váži asi 1,5 kg.
- Zároveň je to naša najväčšia exokrinná žľaza (s vonkajším vylučovaním) a z hľadiska činnosti najkomplexnejšia.
- Pečeň je jediný orgán/žľaza nášho tela, ktorý sa pri poškodení dokáže obnoviť a dorásť do pôvodnej veľkosti.
- Jej farba je hnedočervená, konzistencia je mäkká a poddajná. Je krehká a pri úrazoch náchylná na vznik prasklín s masívnym krvácaním.
- Keďže je pod stálym vplyvom toxínov, príroda ju obdarila vysokou schopnosťou regenerácie.
- Pečeň je najťažšie pracujúcim orgánom/žľazou nášho tela.
- Denne vykonáva viac ako 500 funkcií pre správny chod celého nášho organizmu.
- Výraznou mierou zasahuje do všetkých dôležitých funkcií látkovej výmeny v organizme. Svojimi vlastnosťami premieňať tuky má vplyv na starnutie ciev, krvný tlak a na nervový systém.
- Sme takí zdraví, ako zdravá je naša pečeň.
PEČEŇ FILTRUJE KRV
Po rozložení potravy v tráviacom trakte sa živiny z potravy vstrebávajú črevnou sliznicou do krvného obehu. Vrátnicová žila zbiera túto krv z tráviacich orgánov a privádza ju do pečene.
Pečeň v nej zneškodňuje toxické látky a vedľajšie produkty metabolizmu. Tak chráni náš organizmus pred otravou z čreva.
Očistená krv sa dostáva do srdca a odtiaľ do krvného obehu. Prostredníctvom krvného obehu dodáva pečeň celému organizmu cukor, rôzne tukové látky, aminokyseliny, imunitné bunky, enzýmy, vitamíny a iné látky.
Pečeň je bohato zásobená aj tepnovou krvou, ktorá jej privádza kyslík potrebný pre látkovú výmenu.
PEČEŇ ZAISŤUJE LÁTKOVÚ VÝMENU A PREMENU ŽIVÍN
Krvou sa do pečene dostávajú základné živiny (tuky, cukry a bielkoviny). Po ich rozložení v tráviacom trakte sa v pečeni ďalej spracúvajú. Pečeň zabezpečuje premenu potravy na vitamíny, hormóny a ďalšie látky nevyhnutné pre život. Do organizmu ich transportuje krvou.
PEČEŇ ZAISŤUJE METABOLIZMUS TUKOV
Pečeň produkuje žlč a látky zabezpečujúce trávenie tukov v tenkom čreve. Produkciou cholesterolu a proteínov zabezpečuje prepravu tukov po tele.
PEČEŇ ZAISŤUJE METABOLIZMUS CUKROV
Pečeň zabezpečuje premenu glukózy na zásobnú látku glykogén. V prípade potreby uskladnený glykogén opäť premení na jednoduchý cukor (glukózu) a odovzdá ju do krvného obehu. Uvoľňovaním glukózy do obehu predchádza únave a zabezpečuje potrebnú úroveň energie po celý deň.
PEČEŇ ZAISŤUJE METABOLIZMUS BIELKOVÍN
Pečeň riadi produkciu aminokyselín – stavebných látok bielkovín.
Riadi syntézu a degradáciu aminokyselín extrahovaných z potravy tenkým črevom a rekombinuje ich na rôzne formy bielkovín potrebných pre rast a opravu telesných tkanív.
Podieľa sa na tvorbe bielkovín, ktoré sú súčasťou krvnej plazmy a bielkovín zohrávajúcich úlohu pri zrážaní krvi.
Zneškodňuje dusíkaté látky z bielkovín a vyrába z nich močovinu. Nakoniec sa močovina vylučuje z tela obličkami.
PEČEŇ RIADI IMUNITNÉ REAKCIE
Úlohu pečene je potláčať nežiaduce imunitné reakcie v podobe alergií. Okrem toho je rodiskom aj úmrtiskom imunologických buniek tela a má vplyv aj na autoimunitné procesy a protinádorovú imunitu.
PEČEŇ JE ZÁSOBÁRŇOU KRVE
Pečeň uskladňuje krv a podľa potreby ju uvoľňuje do obehu. Uskladňuje krv v čase odpočinku a uvoľňuje ju v čase aktivity. Tak reguluje jej objem cirkulujúcej v krvnom obehu.
U žien ovplyvňuje dĺžku a intenzitu menštruačného krvácania a pravidelnosť menštruačného cyklu.
Zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi, hospodárení s vodou a soľou.
PEČEŇ JE ZÁSOBÁRŇOU ŽELEZA A ŽIVÍN
Pečeň je zásobárňou železa (feritínu) a vitamínu B12. Uskladňuje vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K).
ŽLČNÍK – ANATÓMIA A FUNKCIE
- Žlčník je dutý vakovitý orgán hruškového tvaru s objemom cca 50-80 ml.
- Nachádza sa pod pravým pečeňovým lalokom a je približne 8-12 cm dlhý a 4-5 cm široký.
- Jeho hlavnou funkciou je zhromažďovanie a zahusťovanie žlče a jej uvoľňovanie v procese trávenia.
- Žlč pomáha neutralizovať kyslý obsah čreva a podporuje trávenie tukov.
- Žlč podporuje peristaltiku (pohyby čriev) a má baktericídne účinky.
- Žlč má aj detoxikačné účinky – viaže toxické látky na žlčové kyseliny.
PEČEŇ PRODUKUJE ŽLČ, KTORÚ ODOVZDÁVA ŽLČNÍKU
Pečeň produkuje žlč takmer nepretržite, vo väčšom množstve bezprostredne po príjme potravy. Denne jej vytvorí asi 250 – 1000 ml, pričom iba časť sa spotrebuje na trávenie.
Zvyšok žlče odovzdáva žlčníku, kde sa žlč zhromažďuje a zahusťuje. Žlčovody nasávajú žlč a vstrekujú ju do tenkého čreva (dvanástnika, duodena).
K uvoľňovaniu žlče dáva povel hormón cholecystokinín, uvoľňovaný dvanástnikom po príjme potravy do žalúdka.
ŽLČ JE ŽLTOHNEDÁ TEKUTINA HORKEJ CHUTI
Žlč je žltohnedá tekutina horkej chuti. Obsahuje zmes žlčových kyselín, cholesterolu, pigmentov, bielkovín a minerálnych solí (napr. ióny sodíka či draslíka).
Žltonedú farbu má od žlčového farbiva bilirubínu, ktoré vzniká rozpadom červených krviniek. Červené krvinky žijú asi 100-110 dní a potom sa rozpadávajú a uvoľňujú červené farbivo. Toto farbivo sa chemicky mení na žltohnedé farbivo, ktoré zachytávajú pečeňové bunky a vylučujú ho do žlče.
Dôležitejšou časťou žlče sú žlčové kyseliny tvorené z cholesterolu v pečeni. Primárne žlčové kyseliny (kyselina cholová a chenodeoxycholová) sú v tenkom čreve premenené na sekundárne žlčové kyseliny, ktoré zabezpečujú emulgáciu a trávenie tukov.
ŽLČ PODPORUJE EMULGÁCIU A TRÁVENIE TUKOV
Žlč pomáha neutralizovať kyslý obsah čreva a podporuje trávenie tukov. Žlčové kyseliny dokážu vo vode rozptýliť nerozpustné tuky na drobné kvapôčky (emulgácia). Tie sa v tenkom čreve ďalej štiepia účinkom pankreatickej šťavy (podžalúdkovej žľazy, slinivky) alebo sa nerozštiepené vstrebávajú priamo črevnou sliznicou.
Pre trávenie sýtych mastných pokrmov je potrebných niekoľko gramov žlčových kyselín. Keďže telo disponuje iba asi 2-4 gramami, zabezpečuje ich cirkuláciou medzi tenkých črevom a pečeňou. Väčšia časť žlčových kyselín (90-95%) je v poslednom úseku tenkého čreva (bedrovníku) vstrebaná späť do krvi a transportovaná do pečene. Tu sa opätovne stáva súčasťou novovytvorenej žlče.
Nedostatok žlče v tenkom čreve spôsobuje poruchy vstrebávania tukov a vitamínov rozpustných v tukoch.
ŽLČ PODPORUJE PERISTALTIKU ČRIEV A MÁ BAKTERICÍDNE ÚČINKY
V hrubom čreve žlč napomáha peristaltike (pohyby čriev) a má baktericídne účinky. Pre väčšinu baktérií je žlč jedovatá a preto sa v jej prostredí nemnožia. Tak chráni črevo pred škodlivým vplyvom baktérií.
VAROVNÉ SIGNÁLY DYSFUNKCIE PEČENE A ŽLČNÍKA
- pretrvávajúca únava, ospalosť a slabosť
- zmeny v chuti do jedla
- kožné zmeny, škvrny, rozšírené žilky na tvári a hrudníku, žltkasté sfarbenie kože a slizníc
- precitlivelá a svrbivá pokožka
- zhoršené trávenie a vylučovanie, bolesti brucha, zvýšená plynatosť, kŕče, pálenie žáhy
- nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha
- opuchy dolných končatín,
- spontánna tvorba podliatin (hematómov)
- zhoršenie psychických funkcií (sústredenosť, pamäť) a zmeny nálad (napätie, stres, depresie)
Mnoho zdravotných problémov má pôvod práve v nesprávnej funkcii pečene. Na jej správnom fungovaní sú závislé ďalšie orgány (žlčník, pankreas, slezina, obličky…).
BOLESŤ V PRAVOM PODREBRÍ
Bolesť je varovný signál, ktorý vás upozorňuje, že niečo s vašim telom nie je v poriadku. Zároveň je to jeden z najčastejších príznakov ochorení tráviaceho traktu. Za účelom lokalizácie bolesti delíme brušnú dutinu myslenými čiarami na 9 oblastí:
V pravom hypochondriu (podrebrí) sa nachádza pečeň a žlčník. Väčšina bolestí v tejto oblasti preto signalizuje práve ich problémy:
NÁHLE PREKRVENIE PEČENE
Náhle prekrvenie pečene sa prejavuje ostrou bodavou bolesťou v pravom podrebrí. Je častá pri zvýšenej fyzickej námahe (najmä pri behu) a nepredstavuje žiadne riziko. Môže však byť varovným signálom pravostranného zlyhania srdca, kedy sa krv hromadí v pečeni a v žilách pred srdcom.
INFEKCIE A ZÁPALY PEČENE
Najčastejšie sa jedná o infekcie vírusmi infekčných hepatitíd. Menej časté sú bakteriálne infekcie, ktoré vedú k tvorbe abscesov (dutín vyplnených hnisom).
NEDOSTATOČNÉ VYLUČOVANIE ŽLČE
Patrí k menej závažným problémom. K varovným signálom patrí zápcha, nadúvanie a tráviace problémy v podobe diskomfortu po jedle (u niekoho polhohinu až hodinu po jedle, u niekoho v noci).
ŽLČNÍKOVÉ KAMENE (CHOLEITIÁZA)
Častým problémom sú žlčníkové kamene (choleitiáza). Tvoria sa v žlčníku, kde sú voľne uložené.
Má ich takmer 20% dospelej populácie a počas života sa s nimi aspoň raz stretne až 50% populácie.
Prejavujú sa nadúvaním, horkosťou v ústach, bolesťou v pravom podrebrí a tráviacimi ťažkosťami s väzbou na určité potraviny (oleje a tuky, vaječný žĺtok, majonézu, oriešky, semiačka, arašidy, orechy, tekvicové a slnečnicové semienka, čerstvé kysnuté pečivo, mliečnu čokoládu…). Žlčníkové bolesti prichádzajú najčastejšie hodinu po jedle alebo v noci.
AKÚTNY ZÁPAL ŽLČNÍKA (CHOLECYSTITÍDA)
Závažný problém nastáva, ak sa kamene (cholesterolové, bilirubínové) dostanú do žlčovodu, ktorý zablokujú a spôsobia akútny zápal žlčníka (cholecystitídu). Prejavuje sa intenzívnou bolesťou v pravom podrebrí šíriacou sa do chrbta a pod pravú lopatku. Ďalšími znakmi sú horúčka a zvracanie.
© DAO-INSTITUT
Doplňujúce články: Pečeň a žlčník - niekoľko tipov na jarný detox Dráha pečene - priebeh, funkcie a poruchy Dráha žlčníka - priebeh, funkcie a poruchy