Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je trvácna rastlina z čeľade astrovité a podčeľade čakankovité.
Má krátky jednoduchý podzemok s mäsitým koreňom. Z neho vyrastá prízemná ružica riedko zúbkatých listov. Z ich stredu vyrastajú duté bezlisté stonky. Na koncoch majú zlatožltý kvet zavinutý v množstve zelených lístkov a zložený z mnohých jazykovitých častí. Obojpohlavné kvety obsahujú veľa nektáru. Ráno sa otvárajú a v noci a v daždi sa zatvárajú. Plody sú nažky s chocholcami pripomínajúcimi padáky. Vo všetkých častiach rastliny je mliečny latex.
Púpava lekárska je významná liečivá rastlina, ktorá je celá jedlá, bez zápachu a má mierne horkastú chuť.
VÝSKYT A ZBER
Kvitne od apríla do októbra na suchých miestach. Hojne sa vyskytuje na slnečných lúkach, medziach, v trávnikoch a záhradách. Môžeme zbierať všetky časti rastliny:
koreň s vňaťou (marec-apríl, mladé rastliny bez kvitnúcich bylí, popoludní tesne pred rozkvitnutím rastliny)
- samotný koreň (skorá jar: marec-apríl alebo jeseň: október-november, keď majú najviac účinných látok)
- pri vykopávaní koreňa dbáme na to, aby sme ho nepoškodili, vyteká z neho veľa mlieka
- ak musíme koreň rozrezať, tak pozdĺžne
- po umytí rýchlo sušíme v tieni či na slnku alebo ešte lepšie v sušičke pri teplote do 50 °C
- jednotlivé listy (máj-október, po rozkvitnutí rastliny medzi 12-14 hod)
- kvety.
ÚČINNÉ LÁTKY V JEDNOTLIVÝCH ČASTIACH RASTLINY
Koreň obsahuje horčiny (lactopicrin, taraxacin, taraxasterin), triesloviny, inulín (na jar cca 2%, na jeseň až cca 40%,), triterpény (taraxasterol a taraxerol), cholín, triesloviny, inositu, steroly, aminokyseliny, živice, silice, kaučuk (25%), fytoncídy, minerálne látky (meď, draslík, mangán). V koreni sa nachádza viac účinných látok, ako v liste.
Listy obsahujú značné množstvo vitamínu A, B, C, D, betakarotén, minerálne látky (kremík, draslík, vápnik, železo). Listy púpavy obsahujú dvakrát viac železa ako špenát.
Listy púpavy sú výborným detoxikačným prostriedkom. Sú detoxikantom celého tráviaceho a močopohlavného traktu, zlepšujú celkový stav kože.
Kvety obsahujú flavonoidy, karotenoidy a silice. U oslabených a zimomravých ľudí možno využiť yangové pôsobenie kvetu, ktoré zahrieva a uvádza do pohybu krv a qi.
ZVÝŠENÁ OPATRNOSŤ
Opatrní by sme mali byť najmä pri žlčníkových kameňoch, najmä pri obštrukcii žlčovodov. Tiež v prípade žalúdočných a dvanástnikových vredov konzumujeme s opatrnosťou, pretože zvyšuje tvorbu a vylučovanie žalúdočných štiav. Mliečny latex môže u citlivých ľudí vyvolať alergickú vyrážku.
Tehotné ženy by sa mali púpave radšej vyhnúť, pretože vyššie dávky môžu vyvolať menštruáciu.
na článku sa pracuje